ویزای والدین استرالیا

ویزای والدین استرالیا شامل انواع ویزای موقت و دائم است و مختص والدینی است که حداقل نصف فرزندانشان تابعیت یا اقامت دائم استرالیا را دارند. فرزندانی که تابعیت یا اقامت دائم استرالیا را دارند باید حتما در استرالیا سکونت داشته باشند.

ویزای والدین استرالیا به دو نوع اصلی زیر تقسیم میشود:

  • ویزای عادی والدین با هزینه ویزای عادی
  • ویزای اولویت دار والدین با هزینه ویزای هنگفت

اولین و مهمترین نکته در خصوص ویزای والدین استرالیا، زمان انتظار بسیار زیاد برای متقاضیان ویزای نوع عادی است. پروسه درخواست ویزاهای عادی والدین استرالیا ممکن است تا ۲۰ سال طول بکشد که علل آن هم از قرار زیر است:

  • تعداد بسیار زیاد متقاضیان این ویزا: تعداد والدینی که متقاضی دریافت این ویزا هستند بسیار زیاد است و متاسفانه ظرفیت این ویزاها محدود است. این ظرفیت به طور سالیانه توسط اداره مهاجرت استرالیا تعیین میشود و به طور مثال، ظرفیت ویزای عادی والدین استرالیا در سال ۲۰۱۷ – ۲۰۱۸، معادل ۱۵۰۰ نفر بود.
  • هزینه بالای والدین برای دولت استرالیا: افرادی که از طریق ویزای والدین وارد استرالیا میشوند، اکثرا سن بالایی دارند و از نظر دولت، برای بیمه درمانی استرالیا نوعی سربار به حساب می آیند. سیاست طولانی کردن پروسه ویزای والدین باعث میشود که این متقاضیان، درعین حال که میتوانند به طور قانونی به استرالیا رفت و آمد کنند و در این کشور زندگی کنند، تا هنگام اخذ ویزای قطعی اجازه استفاده از خدمات بیمه درمانی و دیگر خدمات رفاهی اجتماعی را نداشته باشند.

با توجه به موارد بالا، دولت استرالیا در سال ۲۰۰۳ ویزای اولویت دار والدین را معرفی کرد که متقاضیان آن میتوانند در قبال پرداخت هزینه اضافی ( ۴۳۶۰۰ دلار استرالیا برای هر یک از والدین)، طی حداکثر ۳ سال ویزای خود را دریافت کنند.

ویزای عادی والدین شامل ویزاهای ۱۰۳ و ۸۰۴

تمامی والدینی که حداقل نصف فرزندان آنها اقامت یا تابعیت استرالیا را دارند و در استرالیا ساکن هستند، میتوانند برای این ویزا اقدام کنند. البته والدین باید بطور رسمی توسط فرزندان اسپانسر شوند.

به طور کلی، مزیت این ویزا هزینه نسبتا پایین آن نسبت به ویزای اولویت دار والدین است و عیب بزرگ آن هم، زمان بررسی بسیار طولانی است که ممکن است به ۲۰ سال هم برسد.

هزینه های ویزای عادی والدین

هزینه ویزای متقاضی اصلی هزینه ویزای همراه بالای ۱۸ سال هزینه ویزای همراه پایین ۱۸ سال
قسط اول هزینه ویزا ۴۰۳۵ دلار استرالیا ۲۰۲۰ دلار استرالیا ۱۰۱۰ دلار استرالیا
قسط دوم هزینه ویزا ۲۰۶۵ دلار استرالیا

لزوم پرداخت مبلغی به دولت به عنوان ضمانت

برای اطمینان از اینکه تازه واردین از طریق ویزای عادی والدین میتوانند هزینه های روزمره خود را پرداخت کنند، دولت استرالیا مبلغی را به عنوان ضمانت از اسپانسرها دریافت میکند که این مبلغ بعد از ۲ سال به آنها عودت داده میشود. این مبلغ برای متقاضی اصلی ۵ هزار دلار و برای همسر و فرزند هر کدام ۲ هزار دلار استرالیا است.

امکان اقدام برای ویزای موقت تا دریافت ویزای عادی والدین

متقاضیان ویزای والدین که بالاتر از ۶۵ سال سن داشته باشند میتوانند تحت شرایطی برای ویزای عادی مختص والدین داخل استرالیا (ویزای ۸۰۴) اقدام کنند. مزیت بزرگ این ویزا این است که پس از ارسال درخواست ویزا،‌ متقاضیان اجازه اقامت نامحدود در استرالیا تا زمان دریافت نتیجه را خواهند داشت. البته این افراد به هیچ عنوان اجازه استفاده از خدمات بیمه درمانی را ندارند.

برای اقدام برای ویزای موقت (Bridging Visa)، باید حداقل یکی از والدین بالای ۶۵ سال سن داشته باشد.

در صورتی که هر دوی والدین، پایین ۶۵ سال سن داشته باشند، فقط میتوانند برای ویزای عادی ۱۰۳ اقدام کنند که به آنها اجازه اقامت در استرالیا را نخواهد داد. البته والدین همچنان میتوانند از طریق ویزای توریستی به استرالیا رفت و آمد کنند.

ویزای اولویت دار والدین شامل ویزاهای دایم ۱۴۳ و ۸۶۴ و ویزاهای موقت ۱۷۳ و ۸۸۴

متقاضیان این ویزا میتوانند با پرداخت مبلغ اضافه (۴۳۶۰۰ دلار استرالیا برای هر کدام از والدین)، در پروسه بررسی ویزا اولویت بگیرند و در عرض ۳ سال، ویزای خود را دریافت کنند. البته لازم به ذکر است که همانند ویزای عادی والدین، متقاضیان این ویزا باید دارای فرزندانی باشند که تابعیت یا اقامت دائم استرالیا داشته باشند و در این کشور ساکن باشند. حداقل نصف فرزندان متقاضیان باید این شرایط را داشته باشند و حداقل یکی از فرزندان باید متقاضیان را اسپانسر کند.

با توجه به هزینه بالایی که متقاضیان ویزای اولویت دار والدین باید بپردازند، آنها میتوانند ابتدا برای نوع موقت این ویزا (ویزای ۱۷۳ یا ۸۸۴) اقدام کنند. این ویزای موقت، اعتباری ۲ ساله دارد و متقاضیان در هر زمان طی این ۲ سال میتوانند برای نوع دایم این ویزا اقدام کنند.

مزیت اصلی ویزای اولویت دار موقت برای متقاضیان، امکان پرداخت مبلغ هنگفت ویزا در ۲ قسط، یکی در هنگام اخذ ویزای موقت و دیگری در هنگام اخذ ویزای دایم است.

هزینه های ویزای اولویت دار دائم والدین

هزینه ویزای متقاضی اصلی هزینه ویزای همراه بالای ۱۸ سال هزینه ویزای همراه پایین ۱۸ سال
قسط اول هزینه ویزا ۳۸۵۵ دلار استرالیا ۱۳۰۰ دلار استرالیا ۶۵۰ دلار استرالیا
قسط دوم هزینه ویزا ۴۳۶۰۰ دلار استرالیا ۴۳۶۰۰ دلار استرالیا ۲۰۹۵ دلار استرالیا

لزوم پرداخت مبلغی به دولت به عنوان ضمانت

برای اطمینان از اینکه تازه واردین از طریق ویزای اولویت دار والدین میتوانند هزینه های روزمره خود را پرداخت کنند، دولت استرالیا مبلغی را به عنوان ضمانت از اسپانسرها دریافت میکند که این مبلغ بعد از ۱۰ سال به آنها عودت داده میشود. این مبلغ برای متقاضی اصلی ۱۰ هزار دلار و برای همسر و فرزند هر کدام ۴ هزار دلار استرالیا است.

امکان اقدام برای ویزای موقت تا دریافت ویزای اولویت دار والدین

متقاضیان ویزای والدین که بالاتر از ۶۵ سال سن داشته باشند میتوانند تحت شرایطی برای ویزای اولویت دار مختص والدین داخل استرالیا (ویزای ۸۶۴) اقدام کنند. مزیت بزرگ این ویزا این است که پس از ارسال درخواست ویزا،‌ متقاضیان اجازه اقامت نامحدود در استرالیا تا زمان دریافت نتیجه را خواهند داشت. البته این افراد به هیچ عنوان اجازه استفاده از خدمات بیمه درمانی را ندارند.

برای اقدام برای ویزای موقت (Bridging Visa)، باید حداقل یکی از والدین بالای ۶۵ سال سن داشته باشد.

در صورتی که هر دوی والدین، پایین ۶۵ سال سن داشته باشند، فقط میتوانند برای ویزای اولویت دار ۱۷۳ اقدام کنند که به آنها اجازه اقامت در استرالیا را نخواهد داد. ولی والدین همچنان میتوانند از طریق ویزای توریستی به استرالیا رفت و آمد کنند.

بیمه درمانی استرالیا

دیدگاهتان را بنویسید