ویزای ۴۷۶ استرالیا برای دانشگاه تهران و امیرکبیر

خلاصه

ویزای ۴۷۶ استرالیا از ۱ سپتامبر ۲۰۰۷ اجرایی شد و مختص افرادی است که به تازگی در یک رشته مهندسی از یکی از دانشگاههای مورد قبول برای این ویزا فارغ التحصیل شده اند. مدت این ویزا ۱۸ ماه است و دریافت ویزا نیاز به داشتن کارفرما یا خویشاوند نزدیک در استرالیا ندارد.

فلسفه این ویزا، دادن فرصت به فارغ التحصیلان نخبه برای پیدا کردن کار در استرالیا است.

تنها دانشگاههای مورد قبول در ایران برای ویزای ۴۷۶، دانشگاههای تهران و امیرکبیر هستند.

هزینه ویزا

 • متقاضی اصلی: ۴۰۵ دلار استرالیا
 • عضو خانواده بالای ۱۸ سال: ۲۰۰ دلار استرالیا
 • عضو خانواده پایین ۱۸ سال: ۱۰۰ دلار استرالیا

مدت اعتبار ویزا

حداکثر ۱۸ ماه

شرایط لازم برای اخذ ویزا

 • داشتن کمتر از ۳۱ سال سن
 • داشتن مدرک فارغ التحصیلی در یک رشته مهندسی از دانشگاه تهران یا امیرکبیر (یا سایر دانشگاههای واجد شرایط در خارج از کشور) در ۲ سال اخیر
 • داشتن نمره آیلتس ۶ با حداقل ۵ در هر یک از مهارتها

زمان معمول بررسی درخواست ویزا

حدود ۷ تا ۸ ماه

اطلاعات بیشتر در مورد این ویزا

برای دریافت ویزای ۴۷۶، متقاضی باید در فاصله زمانی ۲۴ ماه قبل از ارسال درخواست ویزای ۴۷۶، در یک رشته مهندسی در مقطع لیسانس یا بالاتر از یکی از دانشگاههای مورد قبول برای این ویزا فارغ التحصیل شده باشد.

همانطور که اشاره شد، تنها دانشگاههای ایرانی که برای ویزای ۴۷۶ قابل قبول هستند، دانشگاههای تهران و امیرکبیر هستند.

زمان دقیق تکمیل تحصیلات مهندسی به چه صورت محاسبه میشود؟

برای ویزای ۴۷۶ استرالیا، زمان پایان تحصیلات روزی است که متقاضی در آخرین درس دوره تحصیلی نمره قبولی گرفته است. برای متقاضیانی که موفق به اخذ دانشنامه و ریز نمرات خود نشده اند، اثبات پایان تحصیلات از طریق مدارک زیر هم قابل قبول است:

 • نامه دانشگاه مبنی بر اتمام دوره تحصیلی
 • اعلامیه دانشگاه در اینترنت یا روزنامه

متقاضیانی که تمام دروس تحصیلی بغیر از پایان نامه را تکمیل کرده اند

اخذ نمره قبولی در تمامی دروس دوره تحصیلی ، شامل پایان نامه، برای اخذ ویزای ۴۷۶ الزامی است و باید نمره قبولی پایان نامه، قبل از ارسال درخواست ویزای ۴۷۶، دریافت شده باشد.

تست پزشکی و گواهی عدم سوء پیشینه

ویزای ۴۷۶ استرالیا نیازی به انجام تست پزشکی ندارد ولی ارائه گواهی عدم سوء پیشینه برای این ویزا الزامی است

مهلت ورود به استرالیا

پس از دریافت ویزا، متقاضی باید تا زمان مشخصی وارد استرالیا شود. این زمان معمولا یک سال بعد از تاریخ صدور گواهی عدم سوء پیشینه متقاضی است.

شرط سنی

همانطور که اشاره شد، در زمان ارسال درخواست ویزای ۴۷۶،‌متقاضی باید کمتر از ۳۱ سال سن داشته باشد. منظور از کمتر از ۳۱ سال سن، ۳۱ سال تمام است. به طور مثال، با فرض اینکه امروز ۳۰ فروردین ۱۳۹۸ است، افرادی که تاریخ تولدشان بعد از ۳۰ فروردین ۱۳۶۷ است، امکان درخواست برای این ویزا را دارند.

شرط زبان انگلیسی

کسب حداقل نمره آیلتس ۶ کل و حداقل نمره ۵ در همه مهارتها برای متقاضی اصلی الزامی است. البته امکان شرکت در هر یک از آزمونهای زیر و کسب حداقل نمره های معادل زیر هم وجود دارد:

نوع آزمون زبانOverall Score Listening ReadingWritingSpeaking
IELTS۶۵۵۵۵
OETBBBBB
TOEFL iBT۶۴۴۴۱۴۱۴
PTE Academic۵۰۳۶۳۶۳۶۳۶
CAE۱۶۹۱۵۴۱۵۴۱۵۴۱۵۴

خدمت سربازی برای متقاضیان مرد

صدور این ویزا هیچ نیازی به ارائه مدرک پایان خدمت یا معافیت برای متقاضیان مرد ندارد ولی متقاضیان موظفند وضعیت خدمت سربازی خود را به اداره مهاجرت استرالیا اعلام کنند. با این اوصاف، مدرک دال بر وضعیت نظام وظیفه ممکن است کارت پایان خدمت یا معافیت دائم و یا نامه نظام وظیفه مبنی بر معافیت تحصیلی متقاضی باشد.

طریقه تبدیل ویزای ۴۷۶ به اقامت دائم

راههای زیادی برای اقدام برای ویزای دائم در داخل استرالیا وجود دارد ولی مسیر معمول اقامت دائم برای افرادی که با ویزای ۴۷۶ وارد استرالیا میشوند از یکی از دو راه زیر است:

۱- اقدام مستقیم برای ویزاهای کاری استرالیا (۱۸۹، ۱۹۰ و ۴۹۱)

صرف نظر از موفقیت یا عدم موفقیت در پیدا کردن کار مورد نظر در استرالیا، افرادی که با ویزای ۴۷۶ وارد استرالیا میشوند میتوانند از زمانی که در استرالیا دارند برای تقویت مهارت زبان خود استفاده کنند و کمبود امتیاز برای ویزاهای کاری استرالیا را جبران کنند. علاوه بر این، معمولا اقامت در ایالتهای استرالیا، امتیاز خوبی برای ویزاهای ایالتی استرالیا (۱۹۰ و ۴۹۱) محسوب میشود. با این اوصاف، اقدام برای ویزاهای کاری در داخل استرالیا راحت تر خواهد بود.

۲- اقدام از طریق کارفرما

در صورت پیدا کردن کار مرتبط با رشته تحصیلی، افراد دارای ویزای ۴۷۶ میتوانند از طریق کار فرما برای اقامت دائم استرالیا اقدام کنند. البته معمولا در ابتدا کارفرمایان در استرالیا برای ویزای TSS اقدام میکنند که ویزایی ۲ ساله است. بعد از اتمام دوره ۲ ساله، متقاضی میتواند با رضایت کارفرما برای ویزای دائم استرالیا اقدام کند. موارد مهم که باید درباره این راه توجه داشت:

 • داشتن حداقل ۲ سال سابقه کار برای دریافت ویزای TSS ضروری است.
 • بر خلاف ویزاهای ۱۸۹، ۱۹۰ و ۴۹۱، این مسیر نیازی به کسب امتیاز خاصی ندارد.

مدارک لازم برای این ویزا

 • پاسپورت
 • شناسنامه
 • کارت ملی
 • سند ازدواج
 • دانشنامه و ریزنمرات تحصیلی
 • مدرک زبان
 • گواهی عدم سوء پیشینه برای تمامی کشورهایی که جمعا بیشتر از ۱۲ ماه، بعد از رسیدن به سن ۱۶ سالگی، در آنها اقامت داشته اید
 • فرم ۸۰ اداره مهاجرت استرالیا

برای صرفه جویی در وقت و هزینه، توصیه ما به شما در خصوص ترجمه مدارک برای کشور استرالیا، استفاده از ترجمه ناتی است.