مهاجرت کاری به استرالیا

مهاجرت از طریق مهارت یکی از متداولترین راهها برای اخذ اقامت استرالیا است. سیستم گزینشی متقاضیان مهاجرت به استرالیا بر مبنای امتیاز میباشد و برای اقدام برای ویزا، متقاضی نیاز به داشتن حداقل ۶۰ امتیاز دارد.

ویزاهای مربوط به مهاجرت کاری شامل ویزاهای ۱۸۹، ۱۹۰ و ۴۸۹ هستند.

برای اقدام برای ویزاهای مهارت استرالیا، فرد متقاضی مهاجرت به استرالیا باید دارای شغلی باشد که در لیست مشاغل مورد نیاز استرالیا موجود است. برای مشاهده این لیست میتوانید از این صفحه بازدید فرمایید.

توجه داشته باشید که مشاغل در این لیست به ۲ دسته MLTSSL و STSOL تقسیم میشوند که در ادامه به توضیح درباره تفاوت این دو دسته میپردازیم.

قبل از ارایه توضیح درباره انوع ویزاهای مهارت استرالیا، به توضیحاتی درباره نحوه محاسبه امتیاز برای این ویزاها توجه فرمایید:

سن
اولین شرط برای اقدام برای مهاجرت کاری به استرالیا، داشتن سن کمتر از ۴۵ سال است و حداکثر امتیاز سن را افراد بین ۲۵ تا ۳۳ سال کسب میکنند. جدول امتیاز بندی سن از قرار زیر است:

 • ۱۸ تا ۲۵ سال – ۲۵ امتیاز
 • ۲۵ تا ۳۳ سال – ۳۰ امتیاز
 • ۳۳ تا ۴۰ سال – ۲۵ امتیاز
 • ۴۰ تا ۴۵ سال – ۱۵ امتیاز

مدرک زبان
داشتن حداقل نمره آیلتس ۶ در همه مهارتها یا معادل آن برای اقدام برای مهاجرت به استرالیا از طریق مهارت الزامی میباشد و کسب حداقل نمره ۷ در همه مهارتها برای امتحان آیلتس ۱۰ امتیاز و حداقل نمره ۸ در همه مهارتها برای این امتحان، ۲۰ امتیاز به امتیازهای متقاضی اضافه میکند.

توجه داشته باشید که امکان ارایه دیگر انواع مدارک زبان مانند تافل و … هم به اداره مهاجرت استرالیا وجود دارد. برای اطلاعات بیشتر در این مورد و نحوه معادلسازی نمرات دیگر آزمونها با نمره آیلتس، میتوانید از لینک زیر بازدید فرمایید: اطلاعات بیشتر

مدرک تحصیلی
متقاضیان ویزاهای مهارت استرالیا با مدرک فوق دیپلم ۱۰ امتیاز ، کارشناسی و کارشناسی ارشد ۱۵ امتیاز و دکترا ۲۰ امتیاز برای مدرک تحصیلی خود کسب خواهند کرد.

توجه داشته باشید که داشتن تحصیلات مرتبط با شغل متقاضی، برای اقدام برای مهاجرت استرالیا ضروری است و امکان اقدام برای ویزای مهارت استرالیا بدون داشتن تحصیلات مرتبط وجود ندارد. البته تنها استثنا برای این موضوع، رشته کامپیوتر است که تحت شرایطی، امکان جایگزینی سابقه کار با مدرک تحصیلی برای آن وجود دارد.

توجه کنید که:
نحوه ارزشیابی مدارک متقاضیان ایرانی بر مبنای توصیه وزارت آموزش استرالیا است و این وزارتخانه، دانشگاهها و موسسات آموزشی ایران را به دو دسته درجه ۱ (Section 1) و درجه ۲ (Section 2) تقسیم کرده است. در صورت درجه ۱ بودن دانشگاه، ارزش مدرک مطابق با مدارک اخذ شده از دانشگاههای استرالیا است و به طور مثال مدرک کارشناسی معادل همان مدرک کارشناسی ارزشیابی میشود و امکان کسب ۱۵ امتیاز برای آن وجود دارد.

حال اینکه مدارک دانشگاهی که از دانشگاههای درجه ۲ ایران اخذ شده اند، با ارزشی پایینتر از ارزش اسمی آنها ارزشیابی خواهند شد و به طور مثال، ارزش مدرک کارشناسی اخذ شده از یک دانشگاه درجه ۲ در ایران، معادل فوق دیپلم در نظر گرفته میشود.

سابقه کاری در خارج از استرالیا
داشتن سابقه کاری مرتبط پس از فراغت از تحصیل در خارج از کشور استرالیا، میتواند طبق جدول زیر تا ۱۵ امتیاز به متقاضیان مهاجرت به استرالیا کمک کند.

سابقه کار در ۱۰ سال قبل از اقدام:

 • حداقل ۳ سال – ۵ امتیاز
 • حداقل ۵ سال -۱۰ امتیاز
 • حداقل ۸ سال -۱۵ امتیاز

امتیاز همسر
در صورتی که همسر متقاضی دارای شغلی در لیست MTLSSL باشد و بتواند در هر مهارت آیلتس، حداقل نمره ۶ کسب کند، ۵ امتیاز به متقاضی تعلق میگیرد.

اسپانسرشیپ ایالتی
برای ویزاهای مهارت ۱۹۰ و ۴۸۹، اخذ اسپانسرشیپ ایالتی به ترتیب ۵ و ۱۰ امتیاز به متقاضی کمک خواهند کرد.

آزمون ناتی
موفقیت در آزمون مترجمی حرفه ای ناتی استرالیا میتواند ۵ امتیاز به متقاضیان مهاجرت استرالیا کمک کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره میتوانید به صفحه دوره آموزشی آزمون ناتی مراجعه فرمایید.

متقاضیانی که به مدت ۲ سال در استرالیا تحصیل کرده اند میتوانند از ۵ امتیاز برای دوره تحصیل خود در استرالیا بهره مند شوند.

پس از ارایه توضیحات لازم در خصوص نحوه امتیازبندی ویزاهای استرالیا، توجه شما را به انواع ویزاهای مهارت استرالیا جلب میکنیم.

انواع ویزاهای مهارت استرالیا

ویزای ۱۸۹ استرالیا
برای اکثر متقاضیان مهاجرت به استرالیا ، این نوع ویزا، مطلوبترین نوع ویزا برای اخذ اقامت استرالیا میباشد چرا که ویزای ۱۸۹، ویزایی دائم است و علاوه بر این، برای اخذ این ویزا،‌ نیازی به اسپانسرشیپ نیست و صرفا کسب امتیاز لازم در رشته مورد نظر، برای دریافت ویزای استرالیا کافی خواهد بود.

ویزای ۱۸۹ مختص افرادی است که مشاغلشان در لیست اول مشاغل استرالیا یا همان MTLSSL موجود است. برای مشاهده لیست مشاغل مورد نیاز استرالیا لطفا به لینک زیر مراجعه فرمایید. توجه داشته باشید که متقاضیان ویزای ۱۸۹، فقط امکان استفاده از رشته های MLTSSL در این لیست را دارند. اطلاعات بیشتر

برای دریافت این ویزا، نیاز به کسب ۶۰ امتیاز خواهد بود و البته نکته بسیار مهم این است که برای اقدام برای بعضی از رشته های MLTSSL ، متقاضی نیاز به کسب امتیازی بیشتر از ۶۰ خواهد داشت.

فهرست مشاغل 2017

فهرست مشاغلی که به امتیاز بیشتر از ۶۰ احتیاج دارند، هر ماه ۲ بار توسط اداره مهاجرت منتشر میشوند. آخرین اطلاعات درباره این مشاغل که در تاریخ ۲۳ آگوست ۲۰۱۷، توسط اداره مهاجرت استرالیا منتشر شده به شرح زیر است (برای اطلاع از آخرین تغییرات امتیازها میتوانید به طور مرتب از این صفحه بازدید فرمایید):

 

حسابداران و حسابرسان ۷۰ امتیاز
مهندسین الکترونیک، صنایع ، مکانیک و مهندسین تولید ۶۵ امتیاز
مهندسین هوافضا، کشاورزی، پزشکی ، محیط زیست و متخصصین تکنولوژی مهندسی ۷۰ امتیاز
برنامه نویسان ، مهندسین نرم افزار و متخصصین شبکه ۶۵ امتیاز
تحلیلگر سیستم ۷۰ امتیاز

لازم به یادآوری است که برای اقدام برای سایر رشته های MLTSSL، نیاز به کسب تنها ۶۰ امتیاز است.

مزایای ویزای ۱۸۹

 • اخذ اقامت دایم استرالیا
 • فرزندان افراد دارای ویزای ۱۸۹ که در استرالیا متولد میشوند، به طور خودکار شهروند استرالیا محسوب میشوند.
 • امکان استفاده از بیمه درمانی استرالیا

ویزای ۱۹۰ استرالیا
ویزای ۱۹۰ استرالیا مشابه ویزای ۱۸۹ است با این تفاوت که برای اقدام برای این ویزا، نیاز به اسپانسرشیپ ایالتی است. علاوه بر این، مزیت اصلی این ویزا نسبت به ویزای ۱۸۹ این است که امکان انتخاب هر کدام از مشاغل MLTSSL و STSOL وجود دارد.

توجه داشته باشید که متقاضیانی که ۵۵ امتیاز دارند، میتوانند با این ویزا کمبود امتیاز خود تا ۶۰ امتیاز را از طریق اخذ اسپانسرشیپ ایالتی جبران کنند.

مزایای ویزای ۱۹۰

 • اخذ اقامت دایم استرالیا
 • فرزندان افراد دارای ویزای ۱۹۰ که در استرالیا متولد میشوند، به طور خودکار شهروند استرالیا محسوب میشوند.
 • امکان استفاده از بیمه درمانی استرالیا

ویزای ۴۸۹ استرالیا
ویزای ۴۸۹ استرالیا از نوع ۴ ساله است و مانند ویزای ۱۹۰، برای اقدام برای این ویزا، نیاز به اسپانسرشیپ ایالتی خواهد بود. البته امکان استفاده از امتیاز اقامت خویشاوندان نزدیک در استرالیا نیز برای این ویزا وجود دارد.

امکان اقدام برای این ویزا برای افرادی که ۵۰ امتیاز دارند وجود دارد چرا که برای ویزای ۴۸۹، اخذ اسپانسرشیپ ایالتی ۱۰ امتیاز به امتیاز متقاضیان اضافه میکند. در صورتی که متقاضی اقامت استرالیا بتواند در طول این ۴ سال، به مدت ۲ سال در ایالت اسپانسرکننده اقامت داشته باشید و ۱ سال هم اشتغال به کار مرتبط داشته باشید، میتواند برای ویزای ۸۸۷ اقدام کند که ویزایی دایم است.

مراحل اقدام برای مهاجرت به استرالیا از طریق مهارت از قرار زیر است:

۱- اولین مرحله برای اقدام برای ویزای مهارت استرالیا، ارزیابی شغلی متقاضی با سازمان تخصصی ارزیابی کننده مربوطه است. این مرحله ممکن است تا ۳ ماه به طول بیانجامد و لازم به ذکر است که اکثر سازمانهای ارزیابی مهارتی، نیازی به ارایه مدرک تسلط زبان ندارند.

۲- دومین مرحله، Expression of Interest یا ابراز تمایل برای درخواست ویزا است. در این مرحله،‌متقاضی، اطلاعات امتیاز خود را به اداره مهاجرت استرالیا ارایه میکند و سیستم اتوماتیک اداره مهاجرت استرالیا، بر مبنای امتیاز متقاضی و در صورت داشتن امتیاز لازم، برای وی دعوتنامه برای اقدام برای ویزای استرالیا صادر میکند.

اخذ اسپانسرشیپ ایالتی هم در همین مرحله انجام میشود. این مرحله به حداقل چند هفته زمان نیاز دارد و در صورتی که امتیاز متقاضی به مقدار لازم نرسد، اطلاعات وی تا ۲ سال در سیستم ذخیره میشود.

۳- مرحله آخر، درخواست ویزا است که در این مرحله، اداره مهاجرت استرالیا تمامی مدارک متقاضی و وابستگان وی را دریافت میکند و در صورت تطابق مدارک ارایه شده با اطلاعات داده شده توسط متقاضی، ویزای متقاضی را صادر میکند. زمان لازم برای این مرحله متغیر است ولی به طور متوسط حدود ۹ ماه خواهد بود.