مهاجرت پزشکان به استرالیا

در سالیان اخیر، مهاجرت پزشکان به استرالیا رواج زیادی پیدا کرده است و علت اصلی آن هم نیاز شدید استرالیا به نیروی کار ماهر پزشکی و همچنین درآمد و شرایط خوب زندگی پزشکان در کشور استرالیا است. در حال حاضر، کشورهایی مانند آمریکا،کانادا و نیوزیلند شرایط بسیار سختی برای مهاجرت پزشکان در نظر گرفته اند […]

در سالیان اخیر، مهاجرت پزشکان به استرالیا رواج زیادی پیدا کرده است و علت اصلی آن هم نیاز شدید استرالیا به نیروی کار ماهر پزشکی و همچنین درآمد و شرایط خوب زندگی پزشکان در کشور استرالیا است.

در حال حاضر، کشورهایی مانند آمریکا،کانادا و نیوزیلند شرایط بسیار سختی برای مهاجرت پزشکان در نظر گرفته اند و عملا” حتی بعد از گذراندن امتحانات متعدد ، شانس کمی برای ورود به عرصه پزشکی و طبابت در این کشور ها وجود دارد. این در حالی است که استرالیا به دلایل مختلف از جمله سن بالای جمعیت و همچنین تعداد اندک پزشکان نسبت به جمعیت، نیاز زیادی به پزشکان ، پرستاران و بسیاری دیگر از رشته های درمانی دارد و شرایط پذیرش آن به مراتب آسانتر از سایر کشورها است.

گذشته  از این ، درآمد پزشکان در استرالیا از بسیاری از کشور های اروپایی و همچنین کانادا، بالاتر می باشد و این مسئله بر تمایل پزشکان برای مهاجرت به این کشور افزوده است .

طبق آمار سایت indeed که یکی از سایتهای بزرگ کاریابی استرالیاست، متوسط درآمد یک پزشک عمومی (General Practitioner) در استرالیا حدود ۱۳۸ دلار استرالیا در ساعت است.

به طور کلی، ۳ مسیر اصلی برای مهاجرت پزشکان به استرالیا وجود دارد :

  • اقدام به عنوان پزشک عمومی
  • اقدام به عنوان پزشکان متخصص
  • اقدام به عنوان مدیر درمانگاه

محض اطلاع شما، پروسه مهاجرت پزشکان متخصص بسته به نوع تخصص متفاوت است که اطلاعات آن در قالب مشاوره های تخصصی توسط پزشک مشاور موسسه به پزشکان ارائه میشود.

در ادامه، به شرح مسیر مهاجرت پزشکان به استرالیا با عناوین پزشک عمومی و همچنین مدیر درمانگاه میپردازیم.

مهاجرت به استرالیا به عنوان پزشک عمومی

پروسه مهاجرت پزشکان عمومی به استرالیا از قرار زیر است:

۱- اولین قدم در پروسه مهاجرت پزشکان عمومی به استرالیا، انجام امور ثبت نام سازمانهای AMC و ECFMG هستند.  AMC یا Australian Medical Council ارگان ارزیابی کننده سطح علمی پزشکان میباشد و ECFMG هم ارگانی آمریکایی جهت ارزشیابی مدارک تحصیلی پزشکان  است.هزینه های ثبت نام برای این پروسه به ترتیب ۵۰۰ دلار استرالیا و ۲۰۵ دلار آمریکا هستند.

۲- قدم بعدی پزشکان عمومی برای مهاجرت به استرالیا، کسب نمره قبولی در آزمون AMC MCQ است. این آزمون در کشورهای اطراف ایران برگزار میشود و هزینه آن هم ۲۷۲۰ دلار استرالیا است.

۳- قدم سوم، اخذ نمره قابل قبول در آزمون زبان انگلیسی است. اکثر قریب به اتفاق پزشکانی که قصد مهاجرت به استرالیا را دارند در آزمون OET شرکت میکنند. آزمون OET مخفف Ocuppational English Test است که در واقع همان زبان تخصصی پزشکان است و بهمین علت، نسبت به سایر آزمونهای زبان انگلیسی مانند آیلتس، برای پزشکان ساده تر است. نمره مورد نیاز برای پزشکان در آزمون OET، نمره B در هر مهارت است که معادل نمره آیلتس ۷ در همه مهارتهاست. امتحان OET هم در کشورهای همسایه ایران برگزار میشود و هزینه آن هم ۵۸۷ دلار استرالیاست.

۴- پس از کسب نمره قبولی در امتحانات بالا، نوبت اقدام برای ویزایی موقت برای سفر به استرالیا به منظور نهایی کردن پروسه Registation و همچنین اخذ Job Offer خواهد بود.

توجه فرمایید که دو مسیر برای اشتغال پزشکان عمومی در استرالیا وجود دارد:

۱- مسیر پزشکان عمومی که پزشک خانواده یا General Practitioner  هستند و میتوانند با کار درمانگاهی وارد استرالیا شده و از درآمد مناسبی بهره مند شوند و در نهایت به اقامت دائم و شهروندی استرالیا دست پیدا کنند.

۲-مسیر بیمارستانی که پس از گذراندن آزمون Clinical و بعد Job offer  بیمارستانی، پزشکان می توانند از طریق آن وارد Setting  بیمارستانی شوند و بعد از چند سال اشتغال، اقامت دائم و در نهایت  Citizenship (شهروندی) دریافت نمایند.

واضح است که در مسیر مهاجرت به استرالیا، ارگان های مختلفی دخیل می باشند که این ارگان ها در هر مرحله از مسیر مهاجرت، وظیفه ارزیابی و تعیین سطح توانمندی متقاضیان را بر عهده دارند . سازمان RACGP هم که معروف به کالج پزشکان عمومی میباشد، مسئولیت ارزیابی و تعیین توانمندی پزشکان در مورد کار در عرصه ی General Practice  را بر عهده دارد.

در ضمن، در کشور استرالیا، ارگان اصلی و مهم تصمیم گیرنده درباره صدور مجوز کار و همچنین شماره Registration که معادل  نظام پزشکی است ̨ سازمان AHPRA  می باشد که این ارگان درواقع تصمیم نهایی را در مورد اعطای حق کار به پزشکان میگیرد.

توجه داشته باشید که نحوه ی تعامل با هر یک از ارگانهای بالا متفاوت است و هر مرحله این مسیر هم نیازمند ارائه مدارک متفاوتی است و ارزیابی های مختلفی را می طلبد . در نهایت، اداره مهاجرت استرالیا مسئول صدور ویزا ، اقامت و یا در نهایت حق شهروندی پزشکان مقیم استرالیا خواهد بود.

مهاجرت به استرالیا به عنوان مدیر درمانگاه

پزشکانی که سابقه اشتغال به کار بعنوان مدیر کلینیک یا بیمارستان را دارند میتوانند از این مسیر برای مهاجرت به استرالیا اقدام کنند. مزیت اصلی این مسیر نسبت به مسیرهای پزشک عمومی و متخصص، عدم نیاز به شرکت در امتحانات تخصصی پزشکی و همچنین Registration استرالیا است. خوبی دیگر این مسیر هم، امکان دریافت ویزای ۴ ساله موقت در بدو ورود به استرالیاست که این ویزای موقت، به شرط ۲ سال اقامت در استرالیا و ۱ سال کار تمام وقت (با هر عنوان شغلی)، تبدیل به ویزای دایم میشود. پروسه مهاجرت پزشکان به استرالیا به عنوان مدیر درمانگاه به شرح زیر است:

۱- قدم اول، ارسال مدارک تحصیلی و کاری به سازمان ارزیابی ذیربط جهت ارزیابی صلاحیت کاری متقاضی است.

این مرحله حدود ۳ ماه زمان نیاز دارد و هزینه آن هم ۸۸۰ دلار استرالیاست.

۲- قدم دوم، ارسال تقاضای صدور دعوتنامه برای ویزای مهارت به یک ایالت در استرالیا میباشد. این مرحله معمولا هزینه ای ندارد و حدود ۳ ماه زمان نیاز دارد.

۳- پس از اخد دعوتنامه، متقاضی باید برای ویزا اقدام کند که بازه زمانی آن بین ۶ تا ۹ ماه است و هزینه آن هم بسته به تعداد اعضاء خانواده متغیر است.

توجه فرمایید که برای مهاجرت به استرالیا به عنوان طریق مدیر درمانگاه، داشتن شرایط زیر لازم است:

  • سن پایین ۴۵ سال
  • داشتن مدرک تحصیلی پزشک عمومی
  • داشتن حداقل یک سال سابقه کار بعنوان مدیر درمانگاه
  • کسب نمره آیلتس ۷ یا OET نمره B در همه مهارتها

توجه فرمایید که مسیر مدیر کلینیک صرفا برای اخذ ویزا کاربرد دارد و پس از اخذ ویزا، متقاضی هیچ الزامی برای کار به عنوان مدیر کلینیک در استرالیا ندارد و میتواند با هر عنوانی (حتی پزشک مشروط به قبولی در امتحانات مربوطه) در استرالیا فعالیت کند. در ضمن، مسئولیت پیدا کردن کار پس از اخذ ویزا بر عهده شخص متقاضی است.

خدمات ما

دفتر حقوقی امیرشاهی و همکاران خدمات لازم جهت طی کردن موفق مراحل مهاجرت را در تمامی پروسه های بالا با همکاری پزشکان مشاور به موکلین محترم ارائه میدهد و همچنین موکلین محترم را در جهت آماده سازی مناسب جهت آزمون های مربوطه یاری می رساند. توجه شما را به لیست خدماتی که دفتر ما به پزشکان محترم ارائه می‌دهد جلب میکنیم:

۱-انجام امور مربوط به ارزشیابی و تایید مدارک تحصیلی عمومی و تخصصی از طریق مکاتبات لازم با ارگان‌هایی همچون ECFMG , AMC ,  و غیره.

۲-انجام امور مربوط به ثبت نام آزمونهای مختلف مهاجرت پزشکان به استرالیا (آزمون‌هایی چون AMC-MCQ , AMC-CLINICAL, PESCI, OET,IELTS,PTE,، آزمونهای فلوشیپ ، تعیین نوبت مصاحبه های مختلف شغلی ، آزمونهای مربوط به کالجهای تخصصی و …).

۳-انجام اسسمنت های مختلف مورد نیاز در جهت تکمیل مدارک شغلی همچون اسسمنتهای مربوط به اداره مهاجرت ، اسسمنت های کالجهای تخصصی (همچون اسسمنت سابقه کار RACGP  و …) و ارزیابی های مورد نیاز جهت ارگان‌های صادر کننده مجوزهای کار (مانند اسسمنت سابقه کار AHPRA) و همچنین تهیه سی ویهای مورد نیاز.

۴-ارائه برنامه های مدون آموزش زبان جهت آزمونهای معتبر بین المللی (که شامل چهار آزمون معتبر جهانی TOEFL , IELTS , OET , PTE   میباشند) از طریق همکاری مستقیم با موسسات بین‌المللی.

۵-انجام ترجمه های رسمی NAATI تمامی مدارک و همچنین انجام تمامی تاییدیه های قانونی مدارک از جمله گواهی امضا ، Statutory Declaration، کپی برابر اصل مدارک و …

۶-انجام تمامی مراحل ثبت نام یا رجیستریشن و تکمیل فرمهای مخصوص در جهت پذیرش در ارگان‌های رسمی از جمله AHPRA , RACGP , AMC , SPECIALIST COLLEGES  و … .

۷-انجام تمام امور مربوط به اخذ ویزا و اقامت از طریق انجام مکاتبات لازم با سفارت و همچنین اداره مهاجرت استرالیا.

۸-راهنمایی و اقدامات لازم جهت اخذ Job offer  و ثبت نام در دوره های مختلف آبزرورشیپ جهت پزشکان عمومی و متخصص.

۹-ارائه مشاوره در قالب جلسات هماهنگ شده در جهت  ارائه اطلاعات و راهبردهای موفقیت در تمامی مراحل مختلف مسیر مهاجرت شغلی (نحوه آماده سازی جهت آزمون های و مصاحبه های مختلف ، نحوه زمانبندی امور شخصی در جهت تسریع مسیر مهاجرت و ….).

۱۰-ارائه تمامی خدمات مربوط به پرداختهایی که نیاز به کارت اعتباری دارند.