مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل

بسیاری از کسانی که قصد مهاجرت به استرالیا را دارند، ابتدا در این کشور تحصیل میکنند و بعد برای اقامت استرالیا اقدام میکنند. البته علت اصلی این موضوع این است که اخذ ویزای استرالیا از نوع دانشجویی به مراتب راحت تر و بی دردسر تر از اخذ اقامت استرالیا به صورت دایم است.

بسیاری نیز این تصور را دارند که تحصیل در استرالیا میتواند اخذ اقامت این کشور را تضمین کند که البته اشتباه است. در این مقاله به شرح کلیاتی در این باره میپردازیم.

مهمترین نکته در رابطه با تحصیل در استرالیا، هزینه های بالای این کشور میباشد. به طور متوسط،‌شهریه دانشگاههای استرالیا در سال حدود ۳۰۰۰۰ دلار استرالیا میباشد که البته خرج زندگی در این کشور هم (حدود ۱۸۰۰۰ دلار استرالیا) به مخارج دانشجویان خارجی در استرالیا اضافه میشود.

حال سوال اصلی این است که آیا واقعاً تحصیل در استرالیا، شانس اخذ اقامت استرالیا و به طور کلی مهاجرت اصلی را افزایش میدهد؟ جواب مثبت است ولی برای استفاده از امتیاز تحصیل در استرالیا برای مهاجرت به استرالیا، دانستن موارد زیر ضروری است:

۱-همانطور که در بالا هم به آن ذکر شد، تحصیل در استرالیا، تضمین کننده اخذ اقامت در این کشور نمیباشد.

۲-کسانی که به مدت حداقل ۲ سال در کشور استرالیا تحصیل کنند ، در صورتی که رشته تحصیلی آنها در استرالیا با رشته ای که از طریق آن برای اقامت اقدام میکنند همخوانی داشته باشد، ‌میتوانند از ۵ امتیاز اضافه در پروسه ویزای مهارت بهره­ مند شوند.

نکته مهم در این باره این است که برای بهره بردن از این ۵ امتیاز، متقاضی باید حتما فارغ ­التحصیل شده باشد.

۳- پس از اتمام دوران تحصیل، در صورت عدم رسیدن امتیازهای متقاضی به حد نصاب، امکان اقدام برای ویزای فارغ­ التحصیلی استرالیا وجود خواهد داشت. مدت این ویزا ۱۸ ماه است و مزیت آن، دادن فرصت به متقاضی برای افزایش امتیاز است

۴- مزیت دیگر تحصیل در استرالیا، تقویت مهارت زبان انگلیسی متقاضیان قبل از اقدام برای مهاجرت استرالیا میباشد. علت کمبود امتیاز اکثر قریب به اتفاق متقاضیان, نداشتن نمره زبان مناسب میباشد. تحصیل در استرالیا قبل از اقدام برای مهاجرت میتواند به حل این موضوع کمک کند.