تفاوت شهروندی و اقامت دائم استرالیا

شاید بسیاری از ما درباره اقامت استرالیا و شهروندی استرالیا مطالبی شنیده باشیم ولی اطلاع از اینکه دقیقا تفاوت این دو چیست و مزایای هر کدام از آنها چه هستند میتواند برای متقاضیان مهاجرت به استرالیا سودمند باشد. اول از همه لازم است بدانید که حق اقامت افراد در استرالیا به سه دسته زیر تقسیم میشوند:

۱- اقامت موقت

۲- اقامت دایم

۳- شهروندی یا تبعیت استرالیا

اقامت موقت استرالیا

به طور کلی به دانشجویان، توریستها و افرادی که دارای ویزای دایم در استرالیا نیستند، ویزای موقت استرالیا اعطا میشود. همانطور که از اسم این ویزا مشخص است، اجازه اقامت این افراد در استرالیا محدود و مشروط میباشد و بسیاری از دارندگان ویزاهای موقت، حق کار و یا تحصیل در استرالیا را ندارند و اکثر این ویزاها از محدودیتهایی برخوردارند.

اقامت دایم استرالیا

اقامت دایم استرالیا یا Permanent Residency، اجازه اقامت دایم العمر را به دارندگان آن میدهد ولی نکته مهم درباره اقامت دایم استرالیا این است که فرد دارای اقامت دایم، باید در هر ۵ سال، حداقل ۲ سال در استرالیا اقامت داشته باشد و در غیر این صورت، ویزای اقامت دایم باطل خواهد شد. افراد دارای اقامت دایم استرالیا از مزایای زیر برخوردار هستند:

  • امکان اقامت نامحدود در استرالیا
  • امکان استفاده از بیمه درمانی رایگان استرالیا (Medicare)
  • امکان خرید ملک و اخذ وام در استرالیا
  • امکان استفاده از کمک هزینه های دولتی مانند کمک هزینه داشتن فرزند خردسال
  • امکان برخورداری از تخفیف شهریه تحصیلی در استرالیا

جالب است بدانید که از آنجا که طیف وسیعی از مهاجران ایرانی از طریق ویزای مهارت با اقامت دایم وارد استرالیا میشوند، امکان بهره گیری از این مزایا برای این دسته از مهاجران وجود دارد.

تابعیت یا شهروندی استرالیا

افرادی که از ویزای اقامت دایم برخوردارند و ۴ سال در استرالیا سکونت داشته اند، میتوانند  برای شهروندی استرالیا اقدام کنند. شهروندان استرالیا از مزایای زیر برخوردارند:

  • امکان دریافت پاسپورت استرالیایی و سفر به بسیاری از کشورهای دنیا بدون نیاز به دریافت ویزا
  • عدم نیاز به پرداخت شهریه دانشگاه در زمان تحصیل (در این صورت شهریه دانشگاه باید بعد از پایان تحصیلات و اشتغال به کار به اقساط بازپرداخت شود)
  • امکان سکونت در خارج از استرالیا به مدت نامحدود بدون نگرانی درباره از دست دادن حق شهروندی این کشور

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط لازم برای دریافت اقامت دایم استرالیا از طریق مهارت، لطفا از صفحه زیر بازدید فرمایید:

مهاجرت کاری به استرالیا و امتیاز بندی