اقامت استرالیا

در مقالات پیشین به تفصیل در مورد انواع ویزاهای ممکن استرالیا برای هموطنان ایرانی بحث کردیم. اینک قصد بررسی یکی از چند حالت اقامت استرالیا به طور دائم را داریم.

اقامت استرالیا و سایر کشور های پیشرفته، زمانی سودمند است که به طریقه ای دائمی مطرح گردد؛ اقامت دائم سبب می شود تا افراد بدون هیچ قید و شرطی، توانایی سکونت در هر نقطه از این کشور را داشته و بدون ایجاد مسئولیت برای فردی دیگری (به عنوان مثال دعوت کننده خود)، از بدو ورود خود شهروند این کشور باشد.

این بدان معناست که توانایی استفاده از همه امکاتات، توانایی خرید املاک به صورت نامحدود، ادامه تحصیل آسان و شرکت در همه اجتماعات را داشته و همانند کسی که متولد این خاک است با وی رفتار می شود. یکی از سخت ترین و در عین حال کاملترین راه های دستیابی به اهداف فوق ، اقامت استرالیا در کلاس 189 می باشد.

در ساده ترین تعریف ممکن اقامت استرالیا از طریق ویزای 189، به سبکی از اقامت گفته می شود که در آن، کشور میزبان با توجه به تخصص و مهارت داوطلب اقدام به جذب وی می نماید.

به بیانی دیگر، علاقه مندان اقامت استرالیا می توانند با تحصیل در رشته ای خاص یا کسب تجربه در حیطه ای فنی و ساختن رزومه ای قدرتمند از فعالیت های مرتبط خود، مقدمات اقامت استرالیا به صورت دائم را فراهم آورند.

این رزومه که توسط سازمان های ذیصلاح استرالیا مورد استعلام قرار می گیرند، ماحصل زحمت های چندین و چند ساله متقاضیان می باشد و میزان تحصیلات و تحقیقات، تسلط آن ها به امری فنی و صحت و سقم این مدارک است که ورود یا عدم ورود شخصی به خاک استرالیا را مشخص می کند.

ناگفته نماند که دولت استرالیا به دنبال نیروی کاری است که بتواند سال های سال در کسوت یک کارگر، کارمند یا کارفرما به انجام فعالیت های اقتصادی مشغول باشد، از این روی به استخدام و ورود افراد سالخورده و مسن تمایل چندانی ندارد، لذا محدودیت سنی برای مقاضیان اخذ اقامت استرالیا مقدر گشته است که سن مورد نظر قریب به 40 سال می باشد.

یکی از امور بدیهی اقامت استرالیا نیز تسلط به زبان انگلیسی می باشد که متقاضیان می توانند با فراگیری این زبان در ایران و شرکت در آزمون های مربوطه ( مانند آیلتس و تافل ) این مانع را نیز پشت سر گذارند .

در کنار ویزای 189 ، ویزای 190 نیز برای اقامت استرالیا وجود دارد، با این تفاوت که در کلاس 189 ، فرد مقیم امکان کار و اسکان در همه جای کشور استرالیا را دارد، ولی در کلاس 190 ، فقط اجازه سکونت در ایالت پذیرش کننده وی صادر می گردد و فرد مذکور باید دوره مشخصی ( با توجه به شرایط اخلاقی ، مالی ، حرفه ای و … )  را بدون ترک محدوده و شهر زندگی خود به فعالیت بپردازد.

در پایان این مقاله نیز می توان از شغل های صافکاری ، نقاشی و مکانیکی اتومبیل ، نجاری و حرفه های مرتبط با چوب ، برق صنعتی و الکترونیک ، لوله کشی ، جوشکاری و آهنگری به عنوان فعالیت هایی پرطرفدار نزد دولت استرالیا نام برد که شانس مراجعه کنندگان اقامت از این درگاه ها بیشتر است .