استرالیا یا کانادا

در سال های اخیر، کانادا و استرالیا به کشور هایی محبوب برای مهاجرت و حتی سفر کوتاه مدت تبدیل شده اند و انتخاب بین این دو، نیاز به دقت در اولویت های افراد درباره شرایط زندگی این دو کشور دارد .

هر دو کشور کانادا و استرالیا بسیار پهناور هستند و بنابراین امکان مقایسه تمام شهرهای آنها با یکدیگر در یک نوشته وجود ندارد. بهمین دلیل تصمیم گرفتیم تا به مقایسه دو کلان شهر اصلی استرالیا و کانادا بپردازیم: سیدنی و تورنتو

مقیاسهای مقایسه اصلی بین دو کشور از قرار زیر هستند:

آب و هوا

شاید مهمترین فرق دو کشور استرالیا و کانادا، تفاوت در شرایط آب و هوایی آنهاست. در واقع این مساله، بهانه بسیاری از افرادی است که استرالیا را به کانادا ترجیح میدهند.

سیدنی دارای آب و هوایی معتدل است. دمای هوا در تابستان نسبتا گرم (کمی خنکتر از تهران) و در زمستان متعادل است و بارش برف در زمستان تقریبا بی سابقه است. بارش باران هم در تمام طول سال امری عادی است.

در مقایسه با سیدنی، تورنتو شهری سردسیر با زمستانهایی طاقت فرساست . اختلاف دما در تورنتو در طول شبانه روز بسیار زیاد است و رطوبت هم به مراتب بیشتر از سیدنی میباشد. تنها فصل مطلوب در تورنتو تابستان است که میانگین دما در آن حدود ۲۵ درجه سانتیگراد است.

در ضمن احتمالا مطلع هستید که فصلهای سال در این دو کشور بر عکس هستند . به طور مثال، کریسمس در کانادا در فصل زمستان اتفاق می افتد در حالی مردم استرالیا کریسمس را در اوج تابستان جشن میگیرند.

 وسایل حمل ونقل

سیستم حمل و نقل تورنتو شامل مترو، قطار، اتوبوس و ترم (وسیله حمل و نقل خیابانی که برقی است و روی ریل حرکت میکند) است که دارای سامانه بلیط مشترک هستند. مهم نیست از چه وسیله نقلیه ای استفاده میکنید و یا به کجا میروید. میتوانید با خرید یک بلیط یکطرفه به ارزش حدود ۳ دلار، به هر نقطه ای در شهر سفر کنید. به نظر ما بهترین شیوه حمل و نقل در تورنتو استفاده از خط مترو است چرا که ایستگاههای زیرزمینی قطار سرپناه خوبی برای فرار از سرمای این شهر هستند!

در مقابل، سیدنی از مترو برای حمل و نقل استفاده نمیکند و وسایل حمل و نقل عمومی صرفا شامل قطار، اتوبوس و کشتی میشوند. هزینه سفر در سیدنی بستگی به طول مسیر مسافرت دارد و بین حدود ۳ تا ۱۵ دلار است.

اجاره

بدون شک هزینه اجاره خانه یکی از مهمترین فاکتورها برای یک خانواده مهاجر است و متاسفانه هر دو شهر تورنتو و سیدنی، جزو شهرهای گران در این زمینه به شمار می آیند. به طور کلی مبلغ اجاره خانه بستگی به عوامل متعدد مانند نزدیکی خانه به مرکز شهر (CBD) دارد و به همین دلیل، افرادی که به دنبال هزینه کمتر اجاره هستند به محله های دورتر از مرکز شهر نقل مکان میکنند. البته راه حل معمولتر هم داشتن هم خانه و تقسیم هزینه اجاره بین چند نفر است.

محض اطلاع شما، متوسط اجاره آپارتمان در دو شهر سیدنی و تورنتو در جدول زیر ذکر شده است:

نوع آپارتمان تورنتو سیدنی
آپارتمان تک خواب در مرکز شهر حدود ۱۶۰۰ دلار کانادا حدود ۲۶۰۰ دلار استرالیا
آپارتمان تک خواب دور از مرکز شهر حدود ۱۲۰۰ دلار کانادا حدود ۱۸۰۰ دلار استرالیا
آپارتمان ۳ خواب در مرکز شهر حدود ۲۸۰۰ دلار کانادا حدود ۴۷۰۰ دلار استرالیا
آپارتمان ۳ خواب دور از مرکز شهر حدود ۲۰۰۰ دلار کانادا حدود ۳۰۰۰ دلار استرالیا

اشتغال به کار

هر دو کشور کانادا و استرالیا نرخ بیکاری نسبتا پایین و اقتصادی قوی دارند و معمولا افرادی که در رشته کاری خود مهارت دارند و همچنین تسلط نسبی به زبان انگلیسی دارند، بعد از مدتی جست و جو کار مورد نظر خود را پیدا میکنند. در ضمن در هر دو کشور استرالیا و کانادا شغلهای فنی مانند لوله کش، نجار، برقکار و … بسیار مطلوب و پردرآمد هستند و معمولا افرادی که در این زمینه تخصص دارند، زمان زیادی بیکار نمی مانند. بسیار از افرادی هم که موفق به پیدا کردن کار تخصصی نمیشوند با توجه به مخارج بالای زندگی به کارهای متفرقه مانند فروشندگی و کار در رستوران رو می آورند.

در سال ۲۰۱۷، حداقل دستمزد کارگر در تورنتو حدود ساعتی  ۱۱.۵ دلار کانادا و در سیدنی حدود ۱۷.۵ دلار استرالیا برٍآورد شده بود.

البته منطقی است که دستمزدهای دو کشور به نسبت مخارج زندگی در آنها مقایسه و در نظر گرفته شوند و مخارج زندگی در استرالیا هم به مراتب بیشتر از کانادا هستند.

مخارج روزمره

به طور متوسط، هزینه مخارج روزمره در استرالیا بیشتر از کاناداست. جدول زیر، حداقل قیمت تعدادی از اقلام روزمره در این دو کشور را مقایسه میکند:

کالا استرالیا کانادا
شیر ۱ لیتری ۲ دلار استرالیا ۲ دلار کانادا
نان تست ۳ دلار استرالیا ۲.۶۰ دلار کانادا
تخم مرغ (۱۲ عدد) ۴.۴۰ دلار استرالیا ۲.۹۰ دلار کانادا
سیب زمینی (۱ کیلوگرم) ۳.۱۰ دلار استرالیا ۲.۱۰ دلار کانادا
سیب (۱ کیلوگرم) ۳.۵۰ دلار استرالیا ۳.۴۰ دلار کانادا
گوجه فرنگی (۱ کیلوگرم) ۳.۹۰ دلار استرالیا ۳.۳۰ دلار کانادا
پاکت سیگار ۱۸ دلار استرالیا ۱۰ دلار کانادا

آموزش و پرورش و خدمت درمانی

هر دو کشور استرالیا و کانادا از سیستم آموزشی و بیمه درمانی رایگان و مفید بهره میبرند. البته تحصیل در مقاطع دانشگاهی در این کشورها رایگان نیست ولی دانشجویان میتوانند با اخذ وام تحصیلی کامل، بازپرداخت مخارج تحصیلی را به زمانی که مشغول به کار شدند موکول کنند.

البته از لحاظ خدمات درمانی رایگان و بیمه، میتوان گفت کانادا در موقعیت بهتری قرار دارد. سیستم بیمه درمانی کانادا شهرت جهانی دارد و بسیاری از کشورها آن را به عنوان الگو قرار میدهند. به طور مثال، برای استفاده از خدمات درمانی فوری رایگان در استرالیا نیاز به اثبات این موضوع دارید که نیاز شما به خدمات پزشکی ضرورت آنی دارد و در غیر این صورت باید چند ماه در لیست انتظار قرار بگیرید. جالب این است که حتی مواردی مانند شکستگی دست و پا جزو موارد اورژانس در استرالیا حساب نمیشوند.

در پایان، امیدواریم این مقاله برای انتخاب شما بین دو کشور استرالیا و کانادا مفید واقع شده باشد اما به نظر ما، هر دو کشور استرالیا و کانادا از استانداردهای بالای زندگی برخوردارند و انتخاب بین این دو کاملا سلیقه ای است و برتری مطلقی در مقایسه این دو کشور وجود ندارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مهاجرت کاری به استرالیا، از صفحه زیر بازدید فرمایید:

مهاجرت به استرالیا از طریق کار – امتیاز بندی